Ontwikkelingen in de zorg

Steeds vaker doet de technologie haar intrede in de zorg. Is dat goed of slecht? Dat valt nog te bezien. ...

Virtual reality technologie gebruikt in therapeutische behandeling van angstklachten in de zorg

Steeds vaker doet de technologie haar intrede in de zorg. Is dat goed of slecht? Dat valt nog te bezien. Zo zijn er vooralsnog zowel tekenen dat het goed, maar ook slecht kan zijn. Wat zijn nu de positieve ontwikkelingen en wat zijn dan die negatieve ontwikkelingen? En, wellicht nog belangrijker: hoe kun je erop aansturen?

Vr in de zorg

Virtual reality kan een hulp zijn. Zo is het bijvoorbeeld fijn om angstige situaties bij bijvoorbeeld een cliënt met angstklachten in een virtual reality te simuleren. Samen met een therapeut kan iemand dan in een veilige omgeving werken aan zijn of haar angsten. Wanneer gaat het niet goed? Als je geen goede begeleiding geeft en het niet de juiste behandeling blijkt te zijn. Het is met vr in de zorg dus belangrijk dat alles klopt. Vr in de zorg slecht? Nee vr in de zorg kan dus ook goed zijn. Het is pas slecht als we dan gaan denken dat we dan die therapeut maar moeten laten.

Zorgrobot

Er is nog steeds veel commotie om: de zorgrobot? Is een zorgrobot per definitie slecht? Nee, dat is het niet. Een zorgrobot kan zelfs eenzame dementerende mensen een geruststelling geven. Mensen met dementie voelen zich namelijk vaak eenzaam. Dat is niet altijd omdat ze geen bezoek zouden krijgen, maar omdat ze ook gewoon vergeten dat ze bezoek hebben gehad. Het is een rotziekte. Met een zorgrobot ondervang je de tussenliggende tijd.

Wat wel een armoede is? Dat een zorgrobot ons met de neus op de feiten drukt. We hebben wel vaak (te) weinig tijd voor zorgbehoeftige ouderen. Daarnaast is het erg dat ‘de zorgrobot er nu is’ een ander sneller geneigd kan zijn om weer te gaan. Dat is de werkelijke armoede. Daarbij komt ook dat een zorgrobot echte aandacht heeft, ook al is het geprogrammeerd. Die echte aandacht, daar nemen we als mensen vaak te weinig tijd voor.

Conclusie?

Technologie in de zorg is niet de werkelijke boosdoener. De ontmenselijking wel. Het grootste besef moet zijn dat technologie in de zorg niet een vervanging moet zijn van menselijk contact. Als er geen tijd meer is voor dat praatje, dan is er iets echt mis.

Veelgestelde vragen

Is virtual reality in de zorg goed of slecht?

Virtual reality kan positief zijn, bijvoorbeeld voor het simuleren van angstopwekkende situaties in een veilige omgeving met therapeutische begeleiding. Het wordt alleen slecht als het zonder goede begeleiding gebruikt wordt of de therapeut wordt vervangen.

Wat zijn de voordelen van een zorgrobot?

Een zorgrobot kan eenzame dementerende mensen geruststelling geven en helpt om de tussenliggende tijd op te vullen wanneer ze vergeten dat ze bezoek hebben gehad. Het biedt geprogrammeerde aandacht die mensen soms niet krijgen door gebrek aan tijd.

Waarom is een zorgrobot ook problematisch?

Een zorgrobot kan ertoe leiden dat verzorgenden sneller weggaan, wat de werkelijke armoede is. Het benadrukt ook dat we te weinig tijd hebben voor zorgbehoeftige ouderen. Technologie mag nooit menselijk contact vervangen.

Wat is het grootste probleem met technologie in de zorg?

Het grootste probleem is niet de technologie zelf, maar de ontmenselijking ervan. Wanneer technologie menselijk contact vervangt in plaats van aan te vullen, gaat er iets fundamenteels mis in de zorgverlening.

Hoe zouden we technologie in de zorg het beste kunnen inzetten?

Technologie moet altijd aanvullend zijn op menselijk contact, nooit vervangend. De focus moet liggen op het behouden van tijd voor echte aandacht en persoonlijke verbinding met patiënten en ouderen.

Gerelateerde berichten die u niet mag missen

Voetgolf speler trapt voetbal in hole op golfbaan in Nederland
Bedrijven

Voetgolf: rage of nieuwe topsport?

Heb jij al gehoord van de nieuwste rage in Nederland? Voetgolfen neemt in een rap tempo aan populariteit toe. Waar dit aan ligt? Misschien aan